Vodič za kupovinu felgi i guma u Sloveniji

Sve vezano uz držanje ceste

Moderatori: stressman, Vjeko

Re: Vodič za kupovinu felgi i guma u Sloveniji

PostPostao/la slogi... » 07 ožu 2010, 15:34

Dominik napisao:Oko toga mi je sve jasno, nego jel se može u Sloveniju bez zimskih guma?! Sad su zimske na autu, ali još ovaj tjedan-dva zimskih uvijeta i idu dolje.
Ja ću ić s bratom po 2 gume na račun(taman), samo neću odmah moći po povrat, neznam kud ću s gumama :rotfl:

ja sam imao zimske gume na autu, tak da nisam imao problema, al niko nije nist gledo... al bilo je policije blizu dobove...

2 ivan1606: nisam platio ni porez ni carinu, jer sam dva puta iso sa po dva racuna..

a koliko sam vido moze se uvest i guma bridgestone jer je proizvedena u EU, tocnije njemacka....
GTC Sport 1.8 140 KS

Nisi beskoristan...uvijek možeš poslužiti kao loš primjer...
slogi...
Max speed: 100km/h

PostPostao/la sabre » 20 ožu 2010, 13:56

Evo da i ja pridonesem...

Vratio se prije sat vremena iz Slovenije. Do Furlana ima oko pola sata vožne.

Otišao s frendom, uzeo dvije gume Toyo PXT-1R 87W (cijena im je 101€ po komadu. Dok se odbije DDV bit će negdi oko 85€ po komadu).
Dva računa, gume u gepek i doma. Montaža u Vulkalu 70 kn po komadu.

U ponedjeljak ili utorak se ide po još dvije i to je to. Nema carine, nema PDV-a, ništa... Još dobijete potvrdu kod Furlana da su gume made in EU, a na njima lijepo piše made in Japan :-D

Još samo da dodam... Te iste gume su u ZG-u su 940 kn po komadu...
sabre
Max speed: 50km/h

PostPostao/la coni » 24 ožu 2010, 13:41

da li zna netko da li Furlan ili Lašić "otkupljuju čelične felge?
OPEL ASTRA GTC enjoy, 1.7 CDTI
coni

PostPostao/la sabre » 24 ožu 2010, 16:07

Imaš broj telefona na njihovim stranicama pa nazovi....
sabre

PostPostao/la coni » 24 ožu 2010, 23:43

da, to je prvo što sam napravio ali kako se nisu javljali, rekoh da provjerim da li je tko imamo kakva iskustva...
sutra zovem opet.
OPEL ASTRA GTC enjoy, 1.7 CDTI
coni

PostPostao/la B_H_0408 » 20 svi 2010, 12:58

Evo da ja doprinesem ovoj temi, vidim da ima jos nejasnoca. Poslao sam mail carini sa upitom kako legalno po gume u slo, koja su davanja i ostalo. Dobio sam vrlo opsiran mail i to u kratkom roku.

Poštovani,

Povodom Vašeg upita zaprimljenog u Ministarstvu financija, Carinskoj upravi, dana 19. svibnja 2010. godine, putem elektronske pošte, u odnosu na pojašnjenje carinskih propisa i plaćanja carinskih davanja kod uvoza automobilskih guma u putničkom prometu za osobne potrebe u Republiku Hrvatsku, nastavno Vas izvješćujemo:

Prava fizičkih osoba pri uvozu i izvozu robe propisana su odredbama Zakona o trgovini (NNRH, broj 87/08, 96/08 i 116/08). Članak 53. navedenog zakona propisuje da domaće i strane fizičke osobe mogu slobodno unositi i primati iz inozemstva, odnosno iznositi i slati u inozemstvo predmete osobne prtljage, hranu i predmete za osobne potrebe i potrebe članova svoje obitelji, predmete za potrebe svog domaćinstva i životinje, u količinama koje nisu namijenjene preprodaji.

S tim u vezi ističemo da uvoz koji obavljaju fizičke osobe odnosi se isključivo na robu nekomercijalnog karaktera, za osobne potrebe, slijedom čega proizlazi da ukoliko se iz naravi i količine rabljenih auto dijelova može zaključiti da isti služe isključivo za osobnu uporabu, dozvolit će se uvoz.

Dakle, roba nekomercijalne naravi, u vrsti i količini koja nije namijenjena preprodaji, već osobnim potrebama putnika i članova njegove obitelji, oslobađa se plaćanja i carine i PDV-a do vrijednosti 1.000,00 kuna. Oslobođenje se odnosi na svaku osobu – putnika. Na robu vrijednosti veće od navedenih potrebno je obračunati carinu i PDV.

Iznimno, u slučaju da se u prijevoznom sredstvu nalazi više osoba - članova iste obitelji, od kojih svaka unosi raznu robu vrijednosti koja ne prelazi 1.000,00 kuna, iako se oslobođenje odnosi na svakoga putnika pojedinačno, isto se može kumulirati, neovisno od činjenice da li je sva roba navedena samo na jednom računu koji glasi na nekog od njih ili svaki putnik posjeduje pojedinačni račun. No, ova kumulacija nije moguća ukoliko iz karaktera, vrste i količine robe nedvojbeno proizlazi kako će ista služiti isključivo za potrebe jedne osobe.

Pri tome, međutim, ističemo da nije moguće jedan predmet dijeliti na više osoba (putnika), već ukoliko isti premašuje navedeni iznos potrebno je obračunati carinu i PDV na cjelokupnu vrijednost predmeta.

Ukoliko isti premašuje navedeni iznos, prilikom uvoza novih vanjskih pneumatskih guma za osobne automobile obračunat će se osnovana stopa carine od 5%, a za uvoz protektiranih i rabljenih 6%, sukladno s važećom Uredbom o carinskoj tarifi za 2010. godinu (NNRH, broj 145/2009). Preferencijalna (snižena) stopa za robu uvezenu podrijetlom iz Europske unije je slobodno (0%), ali je prilikom carinjenja potrebno priložiti dokaz o preferencijalnom podrijetlu robe (EUR.1 ili izjava na računu), te će se obračunati i PDV u iznosu od 23% na cjelokupnu vrijednost predmeta.

Propisana stopa carine obračunava se na carinsku vrijednost robe. Carinska vrijednost utvrđuje se temeljem metoda propisanih Carinskim zakonom (NNRH, broj 78/99…45/09) i Uredbom za provedbu Carinskog zakona (NNRH, broj 176/03…76/09).

Temeljna je metoda transakcijske vrijednosti, odnosno cijene stvarno plaćene ili plative za robu prilagođene za troškove i naknade propisane člankom 38. i 39. Carinskog zakona, kao što su npr. prijevoz, osiguranje, naknade za licence i tantijeme i sl.

Dodatno napominjemo, ukoliko uvozite auto dijelove koji podliježu postupku homologacije, iste ne možete uvoziti ukoliko prethodno ne ishodite potrebne potvrde Državnog zavoda za mjeriteljstvo da isti udovoljavaju propisanim tehničkim i drugim standardima, na koje Vas u pogledu svih daljnjih informacija o istome upućujemo.

Zaključno napominjemo da se ovim odgovorom daju pojašnjenja koja održavaju sadržaj Vašeg upita te da se isti ne može smatrati relevantnim u odnosu na okolnosti koje predmetnim upitom nisu iznesene ili pojašnjene u mjeri koja omogućuje davanje meritornog očitovanja pri čemu Vas upućujemo da se u pogledu potrebe svakog dodatnog upita ili pojašnjenja izravno obratite na nadležnu carinarnicu.
Astra GTC
B_H_0408
Max speed: 170km/h

Re: Vodić za kupovinu felgi i guma u Sloveniji

PostPostao/la Kiščina » 05 srp 2010, 14:15

OBRAČUN UVOZNIH DAVANJA NA GRANIČNOM PRIJELAZU:
- uvjeti:
1. račun za kupljene gume i/ili felge
2. iznos po računu za kupljenu gume ili felge u protuvrijednosti do max 5000 kuna - za robu koja nema podrijetlo (podrijetlo nije nije iskazano)
3. iznos po računu za kupljenu gume ili felge u protuvrijednosti do max 1200 € u kunama - za robu koja ima podrijetlo (podrijetlo je iskazano na računu ili popratnoj dokumentaciji)
4. iznosi po računu veći od gore navedenih, zahtjevaju redovni uvozni carinski postupak ( špedicija i carinjenje na unutarnjoj carinskoj ispostavi, npr. Jankomir...Žitnjak...) što povećava troškove uvoza za cca 100 € ili više... radi špedicije

Jel´ ovo pod 4. jos uvijek na snazi jer bi trebao i gume i felge kupiti. To je cifra od oko 8.000-8.500 kn u Sloveniji? Kod nas me izadje najmanje 10.500 kn sto znaci usteda od 2.000-2.500 Kn. :evilgrin:

Hvala.

:bye:
Kiščina
OCC - Moderator
OCC - Moderator

Lokacija: Belišće <-> Zagreb ( Vukomerec ) Auto: Astra H 1.6 16V, Corsa D 1.2 16V

PostPostao/la weird » 06 srp 2010, 09:27

Jedno zanimljivo pitanje....
Idemo gđa. majka, žena, mali i ja u Sloveniju po gume. Jel mogu uzet 4 gume na 4 računa?
Mali ima mjesec ipo dana, ali već ima putovnicu :rotfl:

Aj iša bi danas pa ako netko zna!? :bye:
ready, steady, go...
weird
OCC - Član Opel Kluba
OCC - Član Opel Kluba

PostPostao/la Vjeko » 08 srp 2010, 12:58

:rotfl:
hi hi vjerojatno da to napravis bi ti progledali kroz prste, jos da su malom pune pelene pri carinskom pregledu :-D ...
Corsa C 1.7CDTI Cosmo+
Astra H 1.7CDTI Cosmo+
Garaža
Vjeko
OCC - Upravni Odbor
OCC - Upravni Odbor

PostPostao/la weird » 08 srp 2010, 13:20

Ma išao sam po gume u 2 ture... Straaaašna razlika u cijeni... Slobodno mogu reć oko 50% kad se sve zbroji i oduzme :shocked:

I da... 21 Euro su 4 šrafa sa ključem za Astru... Eto, da se zna.

Ali nije mi vrag dao mira i ja pitao majstore tamo jel može ić guma na dijete preko granice? Kaže majstor: Evo, prije neki dan sam pisao račun za jednu gumu na malog od 2 godine i prošao bez problema! :rotfl:
ready, steady, go...
weird
OCC - Član Opel Kluba
OCC - Član Opel Kluba

PostPostao/la Kiščina » 08 srp 2010, 13:25

Djes iso?
Kiščina
OCC - Moderator
OCC - Moderator

Lokacija: Belišće <-> Zagreb ( Vukomerec ) Auto: Astra H 1.6 16V, Corsa D 1.2 16V

PostPostao/la weird » 08 srp 2010, 13:27

ready, steady, go...
weird
OCC - Član Opel Kluba
OCC - Član Opel Kluba

PostPostao/la Kiščina » 08 srp 2010, 13:39

Ja idjem kod Furlana.....
Kiščina
OCC - Moderator
OCC - Moderator

PostPostao/la weird » 08 srp 2010, 13:42

Ja evo, već drugu godinu samo kod Lašića. Još je jeftiniji od Furlana. :vruce:
ready, steady, go...
weird
OCC - Član Opel Kluba
OCC - Član Opel Kluba

PostPostao/la Kiščina » 08 srp 2010, 13:43

Jel´ ima kakvog najavljivanja ili mu samo banes kaubojski?
Kiščina
OCC - Moderator
OCC - Moderator

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Ovjes, upravljanje, kočnice i kotači